Skip to content →

Snaží se ze slunce vymačkat digitální zlato

Dnešní doba je skutečně kouzelná, protože množství inovací převedených do světa praxe je za posledních 35 let nejvyšší. A nevypadá to, že by se to mělo v dohledné době změnit – ba naopak, tento trend se bude potvrzovat.

Na světě existuje Moorův zákon, který říká, že každý rok dojde ke zdvojnásobení počtu tranzistorů na čipu. Ekvivalentně to lze přirovnat i k běžnému životu v digitální společnosti: každý rok se inovuje o přibližně dvakrát větší rychlost, než v roce předchozím.

Totéž se týká kryptoměn, těžení, bezpečnosti a vývoje alternativních platidel. Dnešní doba je natolik rychlá a hektická, že míra implementace nových technologií je natolik penetrující, že se společnost nestíhá edukovat na to, jak správně s novými možnostmi pracovat. Chybí osvěta – jak ze strany odborníků (kdy to většinou suplují pouze staří pánové ze státního sektoru či nějakého grantu domnívajíc se, že stačí vysvětlit pouze bazál a hotovo – hlavně, že máme odškrtnuto), tak ze strany informačních médií.

Všichni, kteří nehibernují poslední měsíce v mrazáku ví, že existují nějaké kryptoměny. Nejvíce je asi profláknutý Bitcoin. Osvícenější tuší, že existuje i něco jako jeho těžení, případně přesun do virtuálních peněženek; snad znají i směnárny. Ale kde je to základní vysvětlení, k čemu to je vlastně dobré? Jak s tím zacházet? Jak se chránit proti kyber krádeži? Jaká je ekonomická udržitelnost hodnoty alternativní měny?

Mi přijde, že se společnost hlavně zaměřuje na co nejrychlejší zbohatnutí, ideálně bez větší míry práce, ale znát i odvrácenou stranu problematiky, na to se již zapomíná. Tu už možná nikdo nechce slyšet. Možná pohodlnost.

Tak či onak, alternativní měny, dle mne, nejsou pouze módním výstřelkem této doby. I přes značné restrikce v mnoha zemích, mizernou edukaci, současně značné riziko krádeže, se do budoucna bude jednat o zajímavého partnera ke standardní měně, jakou známe i nyní. A důvodů bude mnoho – ať již bojkot finančních institucí, nebo prostě jen nomádský styl života, kdy hlavně expati bojují s tradičními bankami a měrou funkcionality svého účtu v zahraničí.

Nějaká pátek to ještě zabere, legislativa to jistě trochu ještě učeše, nové technologie to polidští i pro běžné uživatele. Ale přijde to. Stejně jako sdílená ekonomika, které nikdo nevěřil a nyní se na to musí státy a legislativa upravovat.

Snaží se ze slunce vymačkat digitální zlato

Published in Média

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *