Skip to content →

Otázka umělé inteligence a dalšího vývoje lidstva

Už mnoho měsíců se zabývám otázkou, co se stane, až se umělá inteligence a pokročilá robotizace/automatizace dostane rapidně více do každodenního života nás všech. Jak na to bude reagovat národní hospodářství, komunální život, podniky, vlády… a samozřejmě – jednotlivci. Protože celý náš svět je zejména o lidech.

Dnes publikoval můj oblíbený on-line autor, Patrick Zandl, článek: Umělointeligenční asistenti a pochybnosti nad existencí svobodné vůle; článek, ve kterém se z části dotýká těch stejných okruhů otázek, nad kterými často uvažuji i já a díky tomuto jsem se po několika týdnech vrátil ke své původní idee.

Umělá inteligence

Technologie jsou fajn, mají nám pomáhat, ne přidělávat další práci a starosti. Díky neuronovým sítím a deep-machine-learningu asistenti jako Siri, Cortana, Alexa a jím podobní utváří concierge služby, aniž bychom museli platit za drahé rádce. Každý jej má zdarma ve své kapse. Učí se totiž z našich dat, které jim dáváme dobrovolně v zájmu usnadnění života. Mají přístup do našeho kalendáře, ke všem kontaktům, fotkám, sociálním sítím, znají naši geolokaci; z našeho hlasu se učí, jak mluvíme, jaká používáme slova, větná spojení; poznají, jakou máme náladu…

Zde je již jen krůček od toho, abychom předávali stále větší část svého života do pomyslných „rukou“ umělé inteligence a robotiky. Kdesi v cloudu o nás společnosti jako Google, Apple, Microsoft, snad i vlády, mohou vědět, či jistě spíše ví, absolutně všechno.

Na jedné straně ti, kteří špačkují na to, co o nás chce vědět Babiš díky EET, na druhé straně podstatně intimnější informace, které poskytujeme a rádi – vlastně soukromé společnosti, která je jistě nejakým způsobem dovede vytěžit, monetizovat a… kdo ví.

Robotizace a automatizace

Robotizace a automatizace plynule navazuje na umělou inteligenci jako takovou. Představme si třeba výrobní linky (automobilový průmysl, pivovarnictví…), kde na mnoho věcí nesáhne vůbec žádná lidská ruka, již nyní. Vše řídí absolutně přesný počítač pod snímacími kamerami, UV prvky, lasery… a pokud nastane chyba, absolutně se pokračuje dle jasně daného vzorce – není prostor na výjimku.

Jeden kus přesně na chlup stejný, jako ten další.

A nyní si představme situaci, že do více oborů, než výše zmíněné, začne ještě více prostupovat robotika. Automatizace. Umělá inteligence. Třeba do stavebnictví – člověk si vybere místo, dům a pokud jsou splněné všechny podmínky, dojede stroj a začne stavět. V režimu 24/7.

Už i ty ledničky jsou dnes chytré natolik, že poznají, co vám chybí doma na dlabanec a dovedou to objednat ve vaší oblíbené dovážkové službě.

Budoucnost

A zde snad nejpalčivější otázka, kterou bude potřeba řešit – pokud mnoho lidských činností nahradí robotika a automatizace, co budou dělat lidé? A budou skutečně ještě potřeba? Jak dlouho bude trvat, než autonomie zařízení dozná takové inteligence, kdy jednoduše vyhodnotí prostě to, že lidé jsou neefektivní a tedy zbyteční?

S tím se domnívám, že souvisí i experiment ze severských zemí, kde se již nyní zkouší, jak budou lidé reagovat na garantovaný příjem. Všichni. Je totiž potřeba se připravit na dobu, která nebude nijak daleko, kdy lidskou činnost nahradí dokonalé stroje a lidé budou jen tak do počtu.

Společnost a ekonomiky na to ještě není vůbec připraveni.

***

Samozřejmě, můj pohled na věc není holistický, neboť do vzorce behaviorálního vývoje nezapočítávám mnoho proměnných (jako např. sociodemografický profil, vývoj monetární politiky a vliv na dané národohospodářské prostředí…), ale vězte, že toto téma, které já pouze načínám, bude v následujících letech více a více rezonovat jako téma, které je potřeba řešit 😉

Published in Myšlenky

2 komentáře

  1. martin martin

    Možná nás už politici připravují na to ,aby jsme se jako roboti už chovali

  2. […] jsem zmiňoval v prosincovém článku, umělá inteligence a automatizace pomalu proniká do našich každodenních životů, úkolů, […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *