Skip to content →

Neschová se nikdo

Svět obletěla zpráva o údajném šmírování uživatelů služeb společnosti Google. Konkrétně o poloze a pohybu jejich mobilních telefonů, i když k tomu nedali souhlas. Ba co více – sledovací služby dokonce zakázali. Je Google skutečný šmírák, nebo kus viny leží i na straně uživatelů? Nebo ještě někde jinde? Jako vždy – pravda leží tak nějak uprostřed…

Úvodem si řekněme, že geolokační služby nejen mobilních telefonů, ale v dnešní době i přenosných počítačů, je vlastně chtěná vlastnost pro mnoho případů – využijeme ji pro hledání vhodné navigační trasy do automobilu, ukáže nám v okolí oblíbené restaurace nebo poukáže na zajímavá místa, která stojí za to navštívit. Chcete vědět, kde se nachází vaši kamarádi, že by mohli s vámi na „jedno“? I to je díky této službě možné. Takže pokud toto všechno přináší jen samá pozitiva, kde je tedy ten zakopaný pes?

Celý hon na čarodějnice nevznikl nikde jinde než v centru technologického inkubátoru na univerzitě v Berkeley, kdy výzkumná pracovnice, paní K. Shankari, při nákupu byla upozorněna svým mobilním telefonem obsahujícím operační systém z dílny Google – Android – na možnost ohodnocení nákupu v konkrétním obchodě. To celé, i když měla zakázané sledovací služby v nastavení svého mobilního telefonu. A to je problém.

Bohužel, domnívám se, že celý problém není tak černobílý, jak by se mohl na první pohled zdát a společnost Google je svým mobilním světem tak trochu paralyzována již celou dobu, kdy se do tohoto světa vrhla se svým operačním systémem. Jak totiž víme, trh s mobilními telefony se dělí z velké části na tři kousky. První zaujímá společnost Apple s jednotným prostředím pro všechna svá zařízení, protože kdysi padlo rozhodnutí, že si budou vyrábět jak svá zařízení, tak i odladěný operační systém pro ně. Tak trochu stranou vždy stál a stojí společnost Microsoft s jejich marnými pokusy o prosazení mobilní verze populárního operačního systému Windows. No, a hlavně je zde v společnost Google s Androidem. Samozřejmě, jsou ještě i jiné systémy, ale jejich zastoupení na globálním trhu je již marginální z pohledu platforem.

Faktor Soukup 08/2018.pdf
Faktor Soukup, 08/2018

Díky tomu, že společnost Google nikdy nechtěla tvořit software pro jedno zařízení, stalo se, že jejich operační systém používají desítky velkých hráčů po světě a stovky minoritních. Každý z toho má vlastní modelové řady, vlastní útroby – hardware –, vlastní úpravy systémů a tak dále…

Bohužel, co je také fakt a mnoho uživatelů tohoto operačního systému to velmi dobře zná – pořídíte si nový mobilní telefon, na který vychází aktualizace buď se značným časovým posunem, protože jej jednoduše musí přejmout tvůrce hardwaru, aby vše bylo kompatibilní s jeho zařízením, nebo prostě nevychází, protože na to strůjce zařízení už více nemyslí. To je problém zejména mnoha verzí mobilních telefonů společností Samsung a Huawei, které mají nad daným operačním systémem ještě vlastní nadstavbu v podobě grafického a uživatelského rozhraní, takže jakákoliv úprava rovná se čas. A čas je, jak známo v kapitalismu, drahý.

Takže na trhu pobíhá mnoho uživatelů s různě starými a různě odlišnými telefony; to vše navíc hezky podpořeno tím, že jen malá část má skutečně poslední verzi operačního systému, který nejen, že třeba odladí své vlastní nedostatky, ale třeba také dorovnává stav požadavků jurisdikce. Například v poslední době tolik propíraného GDPR. Že máte telefon starý týden a netýká se vás to? Skutečně si tím tvrzením jste jistí? Třeba to ani nevíte, ale máte v něm systém starý už několik měsíců. Jen to hezky vypadá, protože je to od výrobce pěkně navoněné.

Bohužel – je to daň za to, že chceme mít chytré telefony, domácnosti, auta a kdo ví co ještě. Prostě systém od Google je snadno implementovatelný, otevřený a kdokoliv jej může začít hned využívat. To ví jak výrobci zařízení, tak i uživatelé. Většina telefonů na trhu totiž nestojí „raketu“, jako vlajkové lodi vídané často v prime-time televizních stanic. Nebo nakousnuté jablko.

Takže vinu bych rozhodně neviděl jen na straně Google. Ono taky kdo ví, jak to producenti mobilních telefonů vnitřně vlastně modifikují. A to raději ani nemysleme, jestli se ještě i jiná – výrazně citlivější data – někam jinam neposílají. Ne díky Google, ale díky těm, kdo ty systémy pro jednotlivé značky upravují a Google je v tom prostě jen hned na ráně.

Zpět ale k tomu, jestli Google tedy šmíruje nebo ne. Není to totiž tak jasné. Pokud si geolokační služby v mobilním telefonu vypnete, neměl by je operační systém povolit pro žádnou aplikaci, kterou máte ve svém přístroji. Pro počasí, pro mapy, kameru a jiné. Jenže tím ale ztrácíte určitou část funkcionality systému. Takže pro klíčové služby je tato možnost vždy dostupná. Třeba pro nouzové volání, které společně s vytočením 112 současně pošle na dispečink i GPS souřadnice, kde se přesně nacházíte. Nebo byste snad chtěli se zlomenou nohou někde v lese popisovat, za jakým smrkem a kamínkem to vlastně ležíte?

Já bych to spíše viděl na souhru nešťastných náhod. Staré zařízení, na které už aktualizace nejsou; jeho možné softwarové chyby, které nejdou opravit právě kvůli výše zmíněnému; do toho nějaká úprava ze strany producenta mobilního zařízení a šmírování je na cestě. A víte o tom, že šmírákem, ještě dokonalejším, je třeba mobilní operátor?

Je tu spíše otázka, co skutečně lidem vadí na této službě. To, že někdo ví, kde jste? A myslíte si, že někdo bude z Google procházet stovky miliard dat uživatelů, aby věděl, co děláte zrovna vy? Proč by to dělal… Děláte snad něco nezákonného? Pak asi nepoužíváte, pokud na to trochu myslíte, chytrý přístroj nebo ho necháváte od sebe patřičně daleko. Nechcete být otravovaní třeba již výše zmíněným hodnocením nákupu či čehokoliv jiného?

Mysleme na to, že v dnešní době každý člověk za sebou nechává hromadu stop. Hromadu digitálních stop. I tzv. „hloupý“ telefon je připojen do sítě, takže minimálně mobilní operátor o vás ví mnoho dat – kde jste (díky triangulaci lokace signálu), komu voláte, píšete (logicky), jak využíváte telefon. Že telefon nemáte? Gratuluji, že v této době dokážete bez mobilu žít, ale… jistě chodíte po ulici. Stovky kamer všude, navíc většina z nich už dnes využívá technologie tzv. Face Recognition, což je automatické rozpoznávání postav, tváří, na základě biometrické sítě s využitím umělé inteligence. A vězte, že na kameře nesejde, jako spíše na tom, kam je ta kamera napojena…

Mysleme na to, že sledovaní jsme dnes všude a de-facto všemi. Chovejme se proto odpovídajícím způsobem. Technologie se vyvíjí mílovými kroky, bohužel, uživatelé a výrobci zařízení tomu tak plně nepřizpůsobují svá rozhraní a některé věci se pak tváří jinak, než ve skutečnosti jsou. Proto nebojme se, stejně je toho o nás všude dost, jen se více zabývejme bezpečností a učme se technologie používat správně. Ale to je zase na jiné téma…

Published in Média

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *