Skip to content →

eGovernment po česku

Zrovna se mi to nějak sešlo s novým školním rokem, že jsem si řekl, že si dám dohromady své doklady. Jednak cestovní pas, který mi končí v listopadu tohoto roku a používám ho velmi často díky svému neustále zahraničnímu létání; řidičský průkaz, který mám propadlý už asi dva roky, snad i déle a současně parkovací kartu do auta pro obvod mětské části Praha 1.

Že to nebude žádná legrace jsem tak nějak tušil už na počátku, proto se mi do toho vůbec nechtělo a třeba propadlý řidičák jsem ignoroval, jak to jen šlo – i s vědomím pokuty na místě ve výši 2.000 Kč, případně v přestupkovém řízení ještě o 500 víc.

Česká televize

V pondělí jsem dělal u nás na zahradě společnosti rozhovor pro Českou televizi do jejich nějakého pořadu, ve kterém budou rozebírat digitální stopy lidí v síti internet.

S ČT je docela zábava, na to, že je to veřejnoprávní médium 🙂

V rámci natáčení se nakouslo i téma digitalizace institucí. A k tomu bych tu něco chtěl maličko říct…

V současnosti jako občan ČR procházím stavem, kdy potřebuji zařídit několik na sobě nezávislých dokladů. Pas, řidičský průkaz a parkovací kartu.

Pasu jsem se bál, ale nakonec to proběhlo velmi dobře. Objednal jsem se přes elektronický systém WebCall, přišel, zadal PIN, počkal si, ve stanovený čas přišel na řadu, zaplatil jsem 600 Kč poplatek, paní si mne vyfotila a já jen podepsal jeden papír. Jo a jako bonus – ministerstvo mi pošle SMS s informací, že můj pas je již připraven 🙂 Super. Takto by to mohlo být.

Totéž očekávám s řidičským průkazem, jen jako člověk z Prahy musím někam přes celé město, protože to nelze vyřídit na městské části, kde člověk třeba bydlí, ale pouze na jediném místě – na Vyšehradě. Ok, co lze dělat. Zaň za to, že člověk nebydlí v Horní Dolní.

Než chytrou lavičku s WiFi za nesmyslnou částku bych ocenil hloupou lavičku, ale na místě, kde bych ji očekával – třeba v parku.

Lukáš Hakoš, rozhovor pro ČT

Bohužel, co ale absolutně nechápu je přístup městských částí, když člověk žádá o parkovací kartu na právnickou osobu podnikající v jejich rajonu. Na přepážku je potřeba donést (!) úředně potvrzený výpis z obchodního rejstříku. Eh, to jako proč? Vždyť je to všechno na internetu na portálu justice. Toto skutečně nepochopím.

Stejně tak nepochopím, proč v dnešní době – je rok 2018 – je potřeba nosit u sebe hotovost a nelze na úřadě zaplatit platební kartou. Po dlouhé době jsem zase viděl, jak vypadají naše bankovny. Je pravdou, máme je hezké, ale nejsem si jist, zda je potřebuji vůbec vidět.

To stejné mi přijde s eOP, tedy elektronickým občanským průkazem, který slibuje divy. Možnost podat přiznání k dani, podepsat dokumenty… Proč? Máme na to portál daňové správy, vše lze už nyní vyplnit elektronicky, podat přes datovou schránku. Navíc k tomu žádnou čtečku karet nepotřebuji. Jen další zbytečnost, kterou někde zapomenu nebo přestane fungovat.

Smart City

Další velmi zajímavé téma, na které by se toho dalo napsat stohy papírů a někteří se již i o to pokouší.

Jak jsem uvedl výše svou citaci, tak město se dle mne pokouší zcela nesystematicky a za každou cenu být „chytré“, ale zatím se to moc nedaří. Vymýšlí se sice zajímavé koncepty – například chytré lavičky s WiFi, chytré lampy se senzory obsazenosti parkovacích míst, městský WiFi zdarma (to už tu jednou bylo a ukázalo se to jako dost nefunkční systém; zato dost funkční tunel…) a tak bychom mohli dál pokračovat.

Nápady evidentně nechybí a je to jedině dobře, ale aby se něco takového dalo implementovat do municipální politiky, je potřeba mít na to připraven koncept. Jak to bude fungovat, kde se budou agregovat data, kdo je bude spravovat, jak je využít i v jiných oblastech lidského života (např. dodávat sekundární data do navigací aut – viz již fungující koncept BMW nebo Waze), jak otevřít tato data veřejnosti, ale současně řídit úroveň bezpečnosti a tak dále.

To se neřeší. Namísto toho se jen někam plácne nějaká lavička, nějaký betonový truhlík, který jen překáží v ulicích jinak krásného města…

Prostě jako vždy – eGovernment se snažíme ochcat nám typickým způsobem a to způsobem českým.

Published in Ze života

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *