Skip to content →

American Express: Dostupné alternativy od Amexu

Netušil jsem, že je v České republice a na Slovensku taková poptávka po kartách značky American Express. Už několik měsíců po sobě, co jsem publikoval příspěvek Jak získat American Express v České republice, který měl být spíše moji osobní poznámkou, než informací, že něco nejde, tak se na mne obrací mnoho dalších lidí a podnikatelů, zda se v této oblasti – od března loňského roku – přeci jen něco nezměnilo.

Milí drazí, nezměnilo 🙂 Situace je stále stejná. Všechny banky u nás nepodporují a hlavně ani nezvažují v dohledné době podporovat tyto karty, co vydávání se týče. A jako důvody uvádí stále stejnou písničku: málo lidí, kteří by kartu užívali; vysoké poplatky; nízká penetrace plateb mimo Prahu a tak dále…

Nicméně nějaká alternativa zde přeci jen existuje, pokud se snažíte mít v peněžence něco od Amexu, zejména z důvodu brandu. Jinak to totiž, dle mne, moc nemá smysl, protože extra velkou přidanou hodnotu to nemá – všechny nadstavbové benefity se skrývají pouze u regulérních karet, tj. zelená a „lepší“ barva 🙂

Business karty

Pokud máte společnost, tak toto je relativně snadná cesta k získání své vlastní American Express karty. Bohužel, nesmí vám vadit, že v záhlaví karty bude uvedeno slovo „Business“, tj. nebude to osobní karta.

O tuto kartu můžete rovnou zažádat i přes české komunikační centrum a její vydání je otázkou malé administrativy. Jen třeba pro inspiraci – Microsoft CZ tyto karty vystavuje prakticky všem svým kmenovým zaměstnancům. Totéž jiné, zejména nadnárodní, firmy. Samozřejmostí jsou i firmy menší, ale jak jsem již uvedl historicky – karta má přidanou hodnotu pro určitou skupinu lidí. Pro ostatní je to spíše předražená a zbytečná karta, kterou mimo Prahy moc neužijí.

Pokud se pro ni rozhodnete, tuto kartu můžete mít „za pár“ u sebe v kanceláři. A ne jen pro sebe – i pro své zaměstnance.

Předplacené karty

Předplacená karta je typ karty, kterou jsem moc nikdy nepochopil. Je to takový kočkopes mezi debetní a kreditní kartou s jasným limitem. Bohužel, i jasným omezením.

Pokud ale někdo touží po tomto druhu karty, dá se vystavit. American Expres Serve je program Amexu, pomocí kterého – v několika řadách karet – umožňuje vystavení tohoto typu karty. A pozor – i do EU 🙂

American Express Serve

Jen je to trochu fuška si proklikat ty jejich formuláře, na které nejde uvést přesný odkaz, protože se link na ně mění stejně často, jako cookie v prohlížeči.

Dárkové karty

A závěrem spíše taková perlička, která mne hodně pobavila, ale přesto ji zde uvedu, aby výčet byl kompletní – dárková předplacená karta.

American Express Gift card

Od $25 – $3.000 můžete někomu udělat radost touto kartou. Vůbec netuším, jestli ji lze nějak rozumně použít na území EU, nebo to má smysl jen v USA, ale tak pro úplnost – jak jsem uvedl – ji sem zařazuji 🙂

Published in Cestování

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *