Skip to content →

Aktualizace macOS přes Terminal

Tento příspěvek sem umisťuji zejména proto, že při každém větším update řeším, jak aktualizovat aplikace či systém mimo standardní App Store na svém Apple. A abych to nemusel stále Googlit, tak si zde nyní vytvořím takovou drobnou osobní poznámku. A pokud to pomůže i někomu dalšímu, budu jedině rád.

Co řeším? Netuším proč, ale čas od času, pokud Apple vydá záplaty operačního systému, tak mi je nejde instalovat přes standardní GUI App Store. Jediná možnost je otevřít Terminál a nadatlovat to tam manuálně. Jestli je to tím, že počítač prakticky nikdy nerestartuji, až na právě ony instalace oprav a aktualizací, nebo je chyba někde jinde… kdo ví. Nicméně tento způsob je zaručený 🙂

K tomu, aby se dalo pracovat s aktualizacemi, má Apple aplikaci softwareupdate, která je přístupná pouze z terminálového rozhraní. Netušíte, o čem je řeč? Řeč bude o tom prapodivně vzhlížejícím černém okně, které nabádá již od prvního pohledu k okamžitému zavření 😀 Dobré vyhlídky, ne?

Standardně máte všechny aktualizace aplikací v App Store.

Apple App Store

Pokud vám ovšem tato vymoženost zahlásí, že jsou aktualizace k dispozici, ovšem vy je nikdy nevidíte – což se mi již také několikrát stalo, tak potom musíte sáhnout po té černé vymoženosti.

Je potřeba zadat do terminálu příkaz:

softwareupdate -l

Tím zajistíte, že vám aplikace dohledá všechny dostupné aktualizace, včetně jejich velikosti, což je třeba benefit, který má taky co do sebe, pokud potřebujete něco rychle záplatovat, máte nějak rychlé připojení k internetu a potřebujete odhadnout, zda to ještě stihnete, nebo raději až večer doma 🙂

softwareupdate list

Jak je vidět na obrázku, dostupný je Supplemental Update o velikosti 89 MB.

Už víme, co je možno stáhnout a instalovat, ale jak na to? Opět velmi jednoduše, díky promyšlenému příkazu…

softwareupdate -ia

Ještě donedávna se psal příkaz jako softwareupdate -iva, což se hezky pamatovalo, protože to v sobě nese ženské jméno, nicméně verbose výstup se již zapisuje jinak, takže si musíme vystačit pouze s -ia. To zajistí, že se všechny (a) aktualizace instalují (i).

softwareupdate ia

Chcete si s aplikací více vyhrát, případně se ji pokusit rozbít? K dispozici je manuál k ovládání, který je dostupný s přepínačem -help.

softwareupdate help

Published in Ze života

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *